Sayın Tunç Soyer’e Çağrımızdır… 

Sayın Tunç Soyer’e Çağrımızdır… 

Sayın Soyer, çok kısa bir zaman içerisinde başta İzmirliler ve tüm kamuoyuyla İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak ilk 1000 günde İzmir için yaptıklarınızı paylaşacaksınız. 

Umut ederiz ki göreve geldiğiniz günden bu yana başkanlığınızda yürütülen çalışmalar İzmir’in ihtiyaçlarına cevap veren ve öncelikle İzmirli hemşerilerimizin takdirini kazanan işler olarak karşılık bulur. 

Önümüzdeki günlerde açıklamanızı beklediğimiz ilk 1000 günlük çalışmalarınız öncesinde, İzmir’de faaliyetlerini sürdüren sektör temsilcisi bir meslek birliği/temsilcileri olarak bizler de sizinle geçen 1000 günü değerlendirmek istedik. 

“Hayal kırıklığı yaşatıyorsunuz…” 

Sayın Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olduğunuz günlerde açıklamalarınız arasında yer alan İzmir’i bir kültür sanat ve sinema şehrine dönüştürme vaadiniz hepimizi çok mutlu edip, heyecanlandırmıştı. 

Ancak göreve geldiğiniz günden bugüne dek geçen süreçte değil bir kültür sanat ve sinema şehri olmak, şehrimizin var olan değerlerine sahip çıkma noktasında dahi ne yazık ki başarısız oldunuz. 

“Yandaş, ihale sanat merkezi yaptınız” 

İzmir Kültür ve sanatı için sürdürülebilir hiçbir projesi bulunmayan, sadece kendini kalkındırma ve memnun etme politikası güden, belediye koridorlarından çıkmayan, adlarına sanat adamı diyen, yandaş ihale sanatçıları ve iş takipçilerinin yaptığı işlerin niteliğini bir sorgulamanızı tavsiye ediyoruz. 

“Kendi adamlarınız dahi Utanç duyuyor” 

Başkanlığını yürüttüğünüz İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu işler karşılında belli başlı isimlere ödediği fahiş rakamlar sadece bizi değil, İzmir’de pek çok meslek örgütünü, sivil toplum kuruluşları, hatta sizin kendi bürokratlarınızı ve CHP örgütünüzü dahi rahatsız ediyor, yapılanlardan onlar da utanç duyuyorlar. 

Şehrimizde sürdürülen kültür sanat faaliyetleri ile ilgili sorulacak onlarca soru varken burada sadece birkaçını paylaşmak isteriz. 

İzmir’de yaklaşık iki ay arayla düzenlenen, sizin de katılım gösterdiğiniz ve fotoğraf verdiğiniz, İzmirliler olarak bizim de basından ve sosyal medyadan takip ettiğimiz festivallerde, sadece iki ay arayla aynı katılımcılara aynı ödüller, paralar verilirken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak neden diye soruyor musunuz? 

Bu noktada altını çizerek belirtmek isteriz ki biz bu festivallere katılan sanatçıları ve eserleri, onların aldığı ödülleri asla sorgulamıyoruz. Verilen her emeğe, sanat ve sektör adına yapılan her işe büyük saygı duyuyoruz. 

“Kültür sanatı ihale kapısı yaptınız” 

Ancak aynı kapsamda, içeriği, katılımcısı aynı olan iki ayrı festivalin iki ay arayla İzmir’de düzenlenmesini, bütçe ayrılmasını anlamıyor ve sorguluyoruz. 

“İzmir Sinema Ofisi” kimin ? 

Bir umutla kurulan Sinema Ofisi’nin bizim üyelerimizin de arasında bulunduğu İzmir’de faaliyet gösteren sinemacı dostlarımızın hiçbir sorununa çare olmaz, ilk görüşmeden sonra karşılarında zaten muhatap 

bulamazken, İzmir’de daha çok film ve dizi çekilmesi için her birimizin büyük uğraşları ile şehrimize gelen film ve dizi ekiplerinin yarı yolda bırakılmasını, davalık olma sürecine getirilmesini, verilen onca çabayı heba eden ayrıca Türk Patent Enstitüsünde "İzmir Sinema Ofisi" marka tescilini vakfın danışmanlarının kendi adlarına yaptıran zihniyetini anlamıyor, sorguluyoruz. 

Yoksa sizin Belediye Başkanı olarak bundan haberiniz mi yok… 

Sayın Soyer, geçtiğimiz meclis toplantısında “Biz STK’ların belediyeler ile ilişkilerini güçlendirmelerine çok önem veriyoruz ve bu nedenle protokol sayıları çok. Biz çok sesliliği önemsiyoruz. Keşke daha fazla dernek ve STK Büyükşehir ile iş birliği yapsın." dediniz... 

İş birlikleri Rantta mı bağlı… 

Asitem / Sinema ve Televizyoncular Meslek Birliği olarak 2 yıldır Uluslararası İzmir Film festivali ile ilgili randevu talep ediyoruz. Ancak değil randevu alabilmek, yazdığımız mektuplara bile cevap alamıyoruz. Bunu sadece bizim yaşamadığımızı da gayet iyi biliyoruz. Söylemlerinizle gerçeklerin arasındaki bu tezatlığı anlamıyor, sorguluyoruz. 

Sayın Soyer, İzmir’de kültür sanatı yok etmek üzeresiniz, harcanan her kuruşun, her ihalenin hesabını Belediye Başkanı olarak sormak ve İzmir halkına vermek zorundasınız. 

Tüm organizasyonları kentin marka ve imajına katkı koyması amacıyla yapılması gerekirken, sadece belli bazı isimlere kültür ve sanat adı altında fahiş rakamlar ödenmesi, her taşın altından aynı isimlerin çıkması, üstelik İzmir Sinema Ofisi gibi kurumlar tarafından şehrimizin imajının lekelenmesi kabul edilemez. 

Sayın Soyer, çok kısa bir zaman içerisinde başta İzmirliler ve tüm kamuoyuyla İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak ilk 1000 günde İzmir için yaptıklarınızı paylaşacaksınız. 

Lütfen, İzmir’de yakın çevreniz dışına çıkarak, emek veren, çalışan projelerini hayata geçirebilmek için size ulaşmaya çalışan, engellenen, onlarca sektör temsilcisini (sektör temsilcisinden kastımız ekibiniz tarafından seçilmiş olanlar değil, açık bir çağrıda bulunun ve isteyen herkes katılabilsin) dinlemeden, sorup, sorgulamadan sorunların cevaplarını ve çözüm yollarını bulmadan, kültür ve sanattan bahsetmeyin. 

Zira bugün bizim burada sadece birkaçını sorduğumuz soruların cevapları ve çözüm yollarını siz şimdi bulmadığınız takdirde, biliyoruz ki çok daha fazlası İzmir Halkı’nın sorusu olarak karşınıza gelecektir. 

Sahte imzacıları ve ihale rantçılarını ödüllendiriyorsun… 

Sayın Soyer, her zaman yakınınızda olan, İzmir Kültür sanatına bir küçük katkısı bile olmayan, sadece ihale ve rant peşinde koşan isimleri ödüllendirmeyi, onları nemalandırmaya başarı ile devam ettiğinizi yakından takip ediyoruz. 

Hatta bu isimler birçok ünlü sanatçının haberi bile olmadan sahte imzalar ile Tunç Soyer’e mektup başlığı ile yazma cüreti bile gösterdiler. 

Sayın Soyer sahte imzacılar, sahte mektupçular zaten her an yanınızda Hatta Belediye şirketlerine yönetim kurulu üyesi olacak kadar işin içindeler. 

Sayın Soyer, sizi ve ekibinizin İzmir’in temiz bir o kadar da naif kültür ve sanatından elinizi çekmesini, rahat bırakmanızı son 2 yılınızı daha şeffaf, adaletli ve hesap verilir bir şekilde yönetmenizi tavsiye ediyoruz. 

İzmirlinin bu hesabı soracağını da unutmayın. 

ASİTEM / SİNEMA VE TELEVİZYONCULAR MESLEK BİRLİĞİ 

Asitem / Sinema ve Televizyoncular Meslek Birliği

We have received your message, we will contact you very soon.
Oops! Something went wrong, please verify that you are not a robot or refresh the page and try again.